Lončarstvo
Tradicionalna obrt
Preberite več
Panonska hiša
Avtohtona arhitektura.
Preberite več
Razstava filovskega lončarstva
Kulturna dediščina.
Preberite več
Črna lončevina
Simbol prekmurskega lončarstva.
Preberite več
... in njegovem nastanku
O muzeju ...
Lončarstvo, tradicionalna domača obrt
Lončarji so glino izkopavali iz bližnje okolice in si jo doma pripravili za uporabo na lončarskem vretenu. Po oblikovanju so izdelke previdno sušili, nakar je sledilo žganje v stari kopasti peči. Kurili so z lesom in po končanem žganju dobili lončevino. Izdelki so bili črne barve, saj so peč po kurjenju zaprli, da je v pači zmanjkalo kisika in je posoda posivela. Na tak način so imeli izdelki večjo vodotenost in uporabno vrednost. Žganje črne lončevine je bilo še posebej značilno za Filovce.
Lončarska delavnica Bojnec
Začetki lončarske delavnice segajo v petdeseta leta minulega stoletja, ko je začel Alojz Bojnec st. s samostojno lončarsko delavnico. Izdelovala se je predvsem črna lončevina, žgana v starih kopastih pečeh. Ilovica se je izkopavala v bližnjih hribih in doma shranjevala v zemljenjaku. Sprva je bila gnetena in rezana ročno, pozneje s preprostejšim mlinom na električni pogon. Oblikovanje je potekalo na lesenih lončarskih vretenih na nožni pogon. Ob sodelovanju celotne družine je delavnica napredovala in kmalu začela s prodajo po celotni Sloveniji. Posebej trgovsko podjetje Dom je imelo za trženje tovrstne keramike veliko posluha. Kmalu po začetku osemdesetih je v uporabo prišla peč na elektriko in s tem se je začela tudi v celoti nadzorovana uporaba glazur. Izdelki so se začeli izdelovati v manjši meri, tudi z doma narejeno rotirajočo stiskalnico, ki je povečala prodajo in omogočila serijsko izdelavo lončevine. Dobro izdelani produkti so našli svoj prostor tudi po mnogih gostiščih v obliki lestencev, svečnikov, jušnikov, pekačev, krožnikov in podobno. Danes lončarska delavnica Bojnec obratuje v sklopu muzeja na prostem Filovci in s tem ohranja lončarsko obrt pri življenju. Proizvodnja je posodbljena in odgovarja proizvajanju kvalitetnih lončenih produktov.
Panonska hiša, Cimprača - cimprana gradnja
Muzej na prostem v Filovcih tvorijo kulturni spomeniki, ki pričajo o nekoč prisotnem stavbarstvu in načinu življenja v pomurski krajini. Zaradi zaskrbljujočega pomanjkanja avtohtonega stavbarstva, predvsem cimprač, ima muzej toliko pomembnejšo vlogo pri predstavitvi kulturne dediščine. V muzeju ima posebno mesto lončarstvo, ki je najznačilnejša domača obrt v Prekmurju. S tem namenom obiskovalci muzeja spoznajo oblikovanje na vretenu in žganje izdelkov v stari kopasti peči. V eni od spomeniško zaščitenih cimprač je na ogled tudi črna kuhinja, v kateri se občasno pripravlja avtohtona vaška kulinarika.
Petkova domačija
Hiša kulinarike
Arhitektura
Les
Glina
Slama
Razstava filovskega lončarstva, kulturna dediščina
Filovski lončarski mojstri 20. stoletja
Bogata vaška tradicija lončarjenja in črne lončevine
Še pred pol stoletja je v vasi živelo preko 80 lončarkih mojstrov. Veliko od njih je imelo tudi svoje kopaste peči, v katerih so žgali lončevino. Izdelovali so najrazličnejšo posodje namenjeno predvsem uporabi pri pripravi in postrežbi hrane. Razstava ponuja vpogled v zgodovino filovskega lončarstva in razkriva iznajdljivost in spretnost lončarskih mojstrov.
Črna lončevina,
poseben način žganja lončevine
Peč je grajena iz opeke in ometena z glineno-slamnatim ometom. Peč je služila žganju lončevine. V Filovcih se je po večini uporabljala za t.i. redukcijsko žganje, pri čemer so nastali izdelki prepoznavno črne barve. V osnovi gre za starodaven način žganja, ki je omogočal uporabo izdelkov že po prvem žganju – brez da je izdelke potrebno glazirati in jih odžgati še drugič. Ta način so uporabljali tudi lončarji saj je bilo nadzorovanje in uporaba glazur zahtevna, predvsem zaradi relativno nizkih temperatur doseženih med žgajem.
Postopek redukcijskega žganja za izdelavo črne lončevine
Cenik
Nakup vstopnic je možen v času obratovanja muzeja!
STANDARDNA
Vstop v muzej za 1 osebo
4 €
samostojni ogled muzeja
- ogled stare kopaste peči
- ogled dveh cimprač
- ogled stalne razstave
DRUŽINSKA
Dve odrasli in dve mladoletni osebi
10 €
samostojni ogled muzeja
- ogled stare kopaste peči
- ogled dveh cimprač
- ogled stalne razstave